Şubat11

Pırlanta Renk Skalası

  • Pırlanta Renk Skalası

Pırlanta Renk Skalası

Pırlanta Kalitesini Belirleyen 4 Özellikten Biri: RENKTİR.Pırlanta renkleri niteliklerine göre; ‘Renksiz’, ‘Nadir Beyaz’, ‘Beyaz’, ‘Renkli Beyaz’ ve ‘Renkli’ olmak üzere 5 kategoride gösterilmektedir.


Pırlanta’da canlı beyazdan koyu sarı renge doğru giden bir renk skalası vardır. Bu skaladaki 23 renk, birer harf ile ifade edilir.

Pırlanta Renk Tablosu

Renksiz

Nadir Beyaz

Beyaz

Renkli Beyaz

Renkli

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z


Bu renkler en iyi renk olan D Renginden başlayarak, Sırasıyla, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z harfleriyle sıralanır.

En iyi olan ve doğada en nadir bulunan pırlanta, ‘Renksiz’ kategorisindeki D Rengi Pırlantadır.

Türkiye’de çoğunlukla ‘Nadir Beyaz’ Kategorisindeki renklerden özellikle J, I ve H renkleri tercih edilmekteyken, son yıllarda, mücevher sanatına ve değerli taşlara olan ilginin artması ve tüketicinin taş kalitesi hakkında daha bilinçli hale gelmesi neticesinde, pırlanta kalitesinin 4 önemli göstergesinden biri olan ‘renk’ özelliğinin önemi ön plana çıkmıştır. Avrupa ve diğer Batı ülkelerinde başarısını kanıtlamış önemli markaların kullandığı G Rengi Pırlanta kullanımı, Türkiye’de de artmıştır.Pırlantanın değerini belirleyen 4 özellik: 4C:  ‘Renk’ (Colour), ‘Berraklık’, (Clarity) ‘Kesim’ (Cut) ve ‘Karat’ (Caret)altinkesesi.com


  • 11.02.2016