Şubat2

Pırlanta Hakkında Parlak Bilgiler

  • Pırlanta Hakkında Parlak Bilgiler

Elmas’tan Doğan Pırlanta!
Göz kamaştıran mücevherlere dönüşen, günümüzde aşkın sembolü haline gelen Pırlanta’nın hammaddesi ‘elmas madeni’dir. Yani; Elmas ile Pırlanta aynı aşktan gelir!

Elmas, saf karbondur.
Elmasın yakılması sonucunda, sadece karbondioksit gazı açığa çıkar. Bu bilgiden yola çıkan Fransız Kimyacı bilim adamı Lavoisier; Elmas madeni’nin saf karbon olduğunu keşfetmiştir.

Bir elması yalnızca başka bir elmas kesebilir!
Elmas; doğada bulunan en sert doğal madendir. Karbon elementinin Grafit ve Elmas olmak üzere iki modifikasyonu bulunmaktadır. Bu iki modifikasyon da doğadak en sert iki doğal madendir. Elmas, doğada bulunan tüm madenleri çizebilir ve kesebilir, fakat bir elması ancak yine bir elmas keser.

Pırlanta’nın Göz Kamaştırıcılığı, Kesimindeki Zarafetten Gelir
‘Pırlanta’; ışığın taş içinde kırılarak yansımasıyla ortaya aşk kıvılcımı gibi göz kamaştırıcı bir parlaklık vermesini sağlayan kesimin adıdır. Pırlanta kesimi yöntemi, 1919 yılında Marcel Tolkowsky tarafından uygulanmıştır. Bu kesim sayesinde, pırlanta taş yüzeyinde birçok farklı biçim elde ederek pırlantayı işlemek mümkündür.

En çok tercih edilen model; 57 yzeyli yuvarlak kesimdir. Bunun yanı sıra, Oval kesim, Damla Kesim, Prenses Kesim, Kalp Kesim,Markiz Kesim, Baget Kesim ve Oktagon Kesim gibi kesimler de estetik yapılarıyla zevke hitap eder.

‘Sonsuz Aşk’ın Simgesi: Yüzük Parmağı
Antik Dönemde Mısır’da yaşayan insanlar, yüzük parmağı olarak bilinen 4. parmakta, doğrudan kalbe giden bir damar olduğunu düşünmekteydi. ‘Vena Amoris’ yani ‘Aşk Damarı’ ismini verdikleri bu damar sebebiyle, 4. parmağa takılan yüzüğün, sonsuz aşkın simgesi olacağı düşünülmekteydi. 4. parmağın ‘yüzük parmağı’ olarak isimlendirilmesi, Mısırlıların evlilik ve bağlılık için ‘yüzük’ hediye etme ve yüzüğü ‘Aşk Damarı’nın üzerine takma geleneğine dayanmaktadır. Bu gelenek, antik çağdan günümüze dek gelmiştir.

Tarihin Bilinen İlk Hediye Elmas Yüzüğü ve Nişan Geleneği
15. yüzyılda Avusturya Arşidükü Maximillian, Nişan törenlerinde Burgonya Düşesi Mary’ye bir Elmas Yüzük hediye ederek, belki de Pırlanta Yüzük Hediye Geleneği’ni başlatan tarihteki ilk romantik romantik olmuştur.

Dünyanın En Büyük Elması Cullinan
Siz hiç deve kuşu yumurtası büyüklüğünde bir Elmas gördünüz mü? 1905 Yılında Güney Afrika’da çıkartılan ve tam olarak 3106 Karat olan ve Cullinan ismi verilen elmas, bugüne kadar çıkartılan en büyük Elmas olma özelliğini taşır.

Işığın ve Renklerin Büyüsü
Elmas, saydam bir mineraldir. Doğada kırmızı, pembe, menekşe rengi, kahverengi, sarı, mavi renklerde ve hatta çift renkli olarak da bulunabilen bir madendir. Elmas, çok sert olmasına karşın, işlenebilen, hem kesilebilen hem de parlatılabilen yegane mineraldir. Işığı yansıtma özelliği sayesinde, göz kamaştırıcı ziynet eşyalarına dönüşebilen elmas, büyülü parlaklığıyla yüz yıllardır insanların ilgisini üzerinde tutmayı başarmıştır.

Elmas’ı Değer Kılan 4 Önemli Faktör
Karatı (Büyüklük), rengi, kesilim şekli ve berraklığı, elmasın değerini belirleyen etmenlerdir. Örneğin, tek parça halinde çıkartılmış büyük bir parça elmas, çatlaksız ve kırıksız halde ise, ışığı çok daha iyi yansıtacağından, daha parlak ve canlı durur. Tek parça halinde bulunmuş, çatlaksız ve kırıksız bir elmasın kesim ve biçimlendirme işlemi daha verimli sonuçlanır. Özellikle kırmızı, pembe ve menekşe rengi bir elmas daha çok tercih edildiğinden, değeri daha yüksektir.

  • 02.02.2016