Şubat1

Altın Hakkında İlginç Bilgiler

  • Altın Hakkında İlginç Bilgiler

İlk Çağlardan bu yana insanlığın ilgisini çeken Altın; sarı rengi ve parlak yapısıyla ilgi çeken kimyasal bir elementtir.

Saf hali yumuşak bir metal olan altın, bu özelliği sayesinde kolay işlenebilen bir yapıya sahiptir. Dövülerek kolayca işlenebilen, şekil verilebilen altın, çok farklı şekillere sokulabilir, özel motifler ile süslenebilir. Mücevher olarak kullanıldığı gibi, dekoratif amaçla mobilya ve aksesuar gibi değerli eserlere dönüştürülebildiği için, altın kıymetli bir metaldir.

Kimyada AU simgesiyle gösterilerin Altın’ın simgesi; Latince’de ‘ışıldayan’ anlamına gelen ‘Aurum’ kelimesinden türemiştir.

Altın; asit ve benzeri kimyasallarla kolay tepkimeye girmeyen, kararlı bir elementtir. Hava ve sudan etkilenmediği için, paslanmaz ve kararmaz.

Yapılan arkeolojik çalışmalarda, Millattan Önce 2000’li yıllara ait olduğu belirlenen altın ziynet eşyaları bulunmuştur.

Özellikle Aztekler, Veikanlar, Yunanlar, İranlılar, Asurlular, Sümerler ve Lidyalılar, altın’a düşkünlüğü bilinen medeniyetlerdir.

Lidya Kralı Krezos, MÖ 550 yılında altını ‘sikke’ şeklinde bastırmış ve ‘altın sikke’yi İLK PARA olarak kullanıma koymuştur. Paranın kullanılmasıyla birlikte, ‘takas usulü alış-veriş’ yerine ‘ticaret’ hayatı başlamıştır.

24 ayar saf altın 1063°C derecede erir.

Dünya üzerindeki altının çoğu, çekirdek oluşumundan 200 milyon yıl sonrasında yağan meteorlardan geldi.

Güneş'in 10 milyarda 6'sı altındır.

İnsan vücudu yaklaşık 0.2 miligram altın barındırır.

Altın yenilebilir bir metaldir.

Dünya üzerindeki bütün kıtalarda altın rezervine rastlanmıştır.

  • 01.02.2016